Mielőtt kormányra került volna a Fidesz, ezt gondolta a sajtószabadságról.
- Magyarországon a médiapiac kórosan egyensúlytalan, a baloldali-liberális kormány teljes vélemény diktatúra elérésére törekszik, politikai nyomást gyakorol a médiumokra, azok munkatársaira. A közszolgálati és az országos kereskedelmi műsorszolgáltatók hírműsoraiban a kormány/kormánypártok jelentős felülreprezentáltsága a sajtószabadság létét veszélyeztető, nyomasztó médiatúlsúlyhoz vezetett. A közszolgálati Magyar Televízióban mindennapossá vált, hogy az ellenzékinek minősített egy-egy megmaradt műsort adásba kerülésük előtt cenzúrázzák.
- A magyar közmédiumok finanszírozása törvénytelen, a kormány, a parlamenti többség önkényesen dönti el, mennyi támogatást biztosít a televízióknak, rádióknak. A közmédiumok kiszolgáltatottak, közvetlenül függenek a kormánytól, a kormánypártoktól. A kormány által bevezetett új média-finanszírozás felszámolta a közmédiumok és a médiahatóság pénzügyi, ezáltal politikai függetlenségét. A közszolgálati médiumok finanszírozása - az európai szabályozással ellentétes módon - nem elegendő, és nem áll összhangban a médiatörvényben meghatározott közszolgálati feladatokkal.
- A magyar közmédiumok felügyelete törvénytelen. A közmédiumokat ellenőrző kuratóriumokból kizárták azokat a civil szervezeteket, amelyek egyházakhoz kötődnek, nemzeti identitás őrzésével, értékek védelmével foglalkoznak. A Magyar Televízió kuratóriuma csonka, törvénytelenül kirekesztették belőle a legnagyobb ellenzéki párt, a Fidesz delegáltjait.
- A csonka kuratórium által törvénytelen módon megválasztott Magyar Televízió elnöke, áron alul, korrupciógyanús módon értékesítette a Magyar Televízió reklámidejét, ami felerősíti a közmédium kiszolgáltatottságát. A közpénzből finanszírozott Magyar Televízióban profitorientált társaság vásárolt áron alul műsoridőt magának. A Szövetség Médiaszekciója műsorelemző műhelyének vizsgálatai szerint ebben a reggeli műsorszámban folyamatosan meghaladta a 72%-ot a kormánypártok jelenléte, a riportok politikailag elfogultak, az ellenzékkel szemben agresszívek.
- A magyar elektronikus médiumok kiegyensúlyozatlanok, a kormánypártok irányában elfogultak. A magyar médiahatóság elemzései, adatai szerint az ellenzéknek nem biztosítják az arányos megszólalási, véleménynyilvánítási lehetőséget. Az egyik országos kereskedelmi televízió hírműsoraiban a kormány/kormánypártok aránya 2003. októberében már meghaladta a 81 százalékot, az egyik országos kereskedelmi rádióban pedig rendre elérte a 100 százalékot.
- A kormánypártokhoz közelálló sajtóorgánumokban az elmúlt hónapokban rendszeresen jelentek meg hamis interjúk és vélemények: pl.: Népszabadság - hamis Teller-levél, 168 óra - hamis Chirac-interjú.
- A kormánypártok jelentős - jobbára a múltból örökölt - gazdasági befolyásukat kihasználva folyamatosan manipulálják a hirdetési piacot. Az előfizetők számát az elmúlt másfél évben növelő, nagy példányszámú konzervatív (kereszténydemokrata-néppárti) lapok nem tudják értékesíteni hirdetési felületeiket, és kiszolgáltatott helyzetbe kerültek.
- A kormányfő közvetlenül beavatkozik a közszolgálati médiumok napi tevékenységébe, befolyásolja azok műsorait. A miniszterelnök a közmédiumok vezetőire folyamatosan nyomást gyakorol, ezáltal kaphat egyre több megbízást a Magyar Televízióban saját nevelt lánya, illetve busás honoráriumért a kormánypártok iránt elkötelezett újságírók, vállalkozások.
- A kormányfő hadat üzent a kereskedelmi televízióknak. A Parlamentben kijelentette, hogy meg kívánja vizsgálni, hogy honnan származik az a forrás, amiből működtetik a nem állami televíziókat.
Magyarországon a jelenlegi kormány a médiára vonatkozó hatályos törvényeket nem tartja be, és nem érvényesíti az európai irányelveket, ajánlásokat sem.
Kérjük az EU tagállamok újságíróit, működjenek közre abban, hogy Magyarországon érvényesüljön a véleménynyilvánítás joga, a tájékoztatás szabadsága, megteremtődhessen a média függetlensége.
Budapest, 2003. november 16.
Fidesz - Magyar Polgári Szövetség
Kulturális Tagozatának médiaszekciója
fidesz.hu
2011/01/14
Suscribirse a:
Enviar comentarios (Atom)
No hay comentarios:
Publicar un comentario